Ülker – Çikolatalı Gofret

Ağırlık / Kalori – 38 gr / 208 kcal
Tatlar: Çikolata, Gofret, Fındık

O Bir Klasik

Ülker Çikolatalı Gofret hakkında bir yazı gördüğünüz için hiç şaşırmayın. Fark ettim ki, bu kadar klasik bir tadı ele alıp incelemezsem, diğer gofretlerin yazılarında zorlanacağım. Anlaşılan Ülker‘in bir kaç ürünü daha, Çikolatalı Gofret gibi ‘Klasikler’ kimliği altında blogda yer edinecek. Yakında bir Rulokat yazısı geliyor olabilir mesela.

Ülker Çikolatalı Gofret tam olarak kaç yıldır raflarda mevcut bilmiyorum, bu konuda biraz araştırma yapıp bilgileri güncelleyeceğim.

Halk arasında ‘Kırmızı Gofret’ olarak bilinen bu ürün, çoğu insan için gofret denilince akla gelen ve diğer tatların kıyaslandığı üründür bence. En iddialı, en lezzetli ve en yenilikçi gofret değil, ama diğer lezzetleri kıyasladığımız bir lezzet.

Üstelik reklamlarından hatırladığım kadarı ile gürültülü ortamlarda adını bağırdığınızda, insanları korku dolu bir sessizliğe itiyor. Bu açıdan sanırım çoğu insanda bir Sauron‘a, bir Voldemort‘a yakın, adı anılamaz kötü varlık algısı var. Ya da reklamlar bana bunu düşündürdü. Reklamlarından bir örneği yazının en sonuna ekledim.

Tadında Yorumlar

Ülker Çikolatalı Gofret‘in lezzetini tanımlamanın en iyi yolu, “Üzeri ince bir çikolata tabakası ile kaplı, kocaman bir 9 Kat Tat” demek.

Aslında 4 katlı, gayet lezzeti bir gofretimiz var. İçinde fındık tadı çok yoğun olmayan bir fındık kreması var. Dışı ise ince bir tabaka sütlü çikolata ile kaplı.

İnce bir tabaka diye inatla belirtmemin sebebi, bu ürünü komşu ürünlerinden ayıran önemli bir özelliğinin bu incelik olduğunu düşünmem. Ülker Dido ve Ülker Çokonat hakkında da yazı yazacağım, ama burada kısaca belirtmek gerekirse, dışındaki çikolata kaplaması kalın olan gofretlerin tadları ve algıları çok farklı oluyor. Gofret denildiğinde çoğunluğun aklına Dido gelmez mesela.

Gofretimize dönelim.

Çikolata kaplaması ince, fındık tadı çok yoğun değil, gofretler ise yumuşak ve ağızda kolay dağılıyor. Bunların sonucunda, üç birbirine karışmaz bu malzeme, ortaya tek bir lezzet çıkartmış. Malzemelerin tatlarını ayrı ayrı almak neredeyse mümkün değil. Hatta öyle ki, bazı insanlar ‘Kırmızı Gofret’in fındıklı olduğunu bilmezler, ‘Turuncu Gofret’ baskın şekilde fındıklı olduğu için, Kırmızı normal gofret diye düşünülür.

Bir düşünün. Ülker Çikolatalı Gofret yediğinizde, gofretin şekerli tadına mı, çikolatanın tadına mı, yoksa fındığın tadına mı en çok takılıyorsunuz? Fark edeceksiniz ki, Ülker Çikolatalı Gofret‘in tadı, bu üçünün harmanın oluşuyor. Hiç bir parçanın tadı diğerinden biraz daha baskın değil. Çoğu üründe ise her zaman bir tat baskın olur.

Ülker bu ürünü tasarlarken bunu düşünmüş müydü bilemiyorum, ama çok iyi bir iş yapmışlar. Şimdi rahmetli Steve Jobs burada olsa, “İşte, ben dedim. Parçaların bütünü, parçaların hepsinden büyük olacak, tasarım o zaman tutar dedim!” derdi. Anlaşılan bu yaklaşım gofret konusunda da işe yaramış.

Lezzetli Tavsiyeler

Öncelikle, ürünümüz bir gofret olduğu için; yolda, arabada, vapurda, her yerde hızla tüketilip, o anlık tatlı ihtiyacını gayet güzel bastırabilir. Gofretinin kıvamından ötürü olsa gerek, kırıntısı da çok olmuyor.

Belirteyim, canınız acilen yoğun bir çikolata tadı çekiyorsa, ürününüz bu değil. Canınız acilen lezzetli ve tatlı birşey çekiyorsa, ürününüz bu. Yukarıda da belirttiğim gibi, Ülker Çikolatalı Gofret‘in kendisine has ve lezzetli bir harman tadı var, özellikle çikolata ya da gofret tadı baskın değil.

Bir de başka bir tavsiye;

Bulunduğunuz mekanın kantin ya da kafeteryasında son derece lezzetsiz hazır kahve mi mevcut? Böyle kahvesi tatsız, süt tozu tatsız, şekeri tatsız kahve kombinasyonlarına ben okulda çok rastlıyordum. Beyaz şeker lezzet vermez böyle tatsız kahveler.

Kahvenizin yanında, bir elli kuruş daha vererek çikolatalı gofretinizi alın. Kahvenize de şeker atmayın. Gofretten bir ısırık, kahveden bir yudum, çok lezzetli bir birlikteliktir. “Kıtlama gofret” demek lazım bu birlikteliğe. İlk fırsatta deneyin.

Son Söz

Ülker Çikolatalı Gofret, dediğim gibi, klasik bir tat ve kendisine has bir lezzete sahip. Yıllar içinde olgunlaşıp, benzerleri arasında tam merkeze oturmuş bir ürün. Tatlılara ve abur cubura meyilli bir insan olup, bu yaşınıza kadar hiç Ülker Çikolatalı Gofret yememiş olacağınızı zannetmiyorum.

Zannedersem reklamları şöyleydi:

Afiyet olsun!

- Can Sungur
22.11.2010

 • StumbleUpon
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn
 • Tumblr

12 yorum

 1. Çocukluğumuzdan büyüyene kadar ve hâlâ da tükettiğimiz ve senin de tanımladığın şekliyle artık bir klasik hâlini almış abur cubur ürünlerini bu şekilde ele almakla, yalnızca lezzet yorumculuğu yapmıyor aynı zamanda insana çocukluk düşlerini anımsatıyor ve 80lerin başı 90ların sonunda çocuk olmanın ne anlam ifade ettiğini yeniden hatırlatmış oluyorsun. Ne güzel^^

 2. Pes yani. kırk yıllık şu gofret için bunca lafı nerden buldun? Yeniden keşfettik şu dandik gofreti sanki.
  Yeni cuburları bekleriz…

 3. Oğlum, bir gofret hakkında böyle bir yazı, “bu kadar uzun, bu kadar okunabilir, sonunu merak ettiren, bu kadar duygusal” yazmayı sanırım yazan ilk kişi sensin… Yeni bir ilk daha yaşattığın için bana, sana teşekkür ederim.

  Kötü bir cubur ile karşılatığında neler olacak düşünemüyorum!

  Eline sağlık, ancak; lütfen abur cuburlardan uzak dur, bırak başkaları yesin, onlar tadını anlatsınlar, sen yaz…

  Sevgiyle…

  Annen:))

 4. Hahah, asla olmaz! :D

 5. Merhaba Yasemin Hanım,

  Bildiğim kadarıyla rahmetli Steve Jobs halen yaşıyor.
  yazınızı bir iştahla okudum, elinize sağlık.

 6. Teşekkürler.

 7. Bu yazıyı okuyup bir çikolatalı gofret yememek imkansız..
  Her yazın bu kadar iştah açıcı olacaksa yandık. Verdiğim kilolar geri geliyor eyvah… :P
  Yeni abur cuburları dört gözle bekliyorummmm…

 8. “Biz daha ölmedik!!!”

  –Steve Jobs

 9. Afiyet olsun İpek hanımcım :)

 10. Steve Jobs kimdi? Bir yerden hatırlıyorum amma…

 11. Merhaba, şahane, iştah açıcı bir site. Herkese şimdiden bol aburcuburlamalar. Bir de bir başka klasik “çokonat (nat nat nat çokonat…)” hakkında bir yorum lütfen. :)

 12. çok teşekür ederim. yaptığım ödev çalışması için gayet yararlı şeyler yazdınız.:))

yorum yazın!